RNCF0805BTC1M69
RNCF0805BTC1M69
RNCF0805BTC1M69
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF0805BTC1M69
  • Description
    RES 1.69M OHM 0.1% 1/10W 0805
  • Delivery Services
1.69 MOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF0805BTC1M69
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.69 MOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)