RNCF0805TKW30R1
RNCF0805TKW30R1
RNCF0805TKW30R1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF0805TKW30R1
  • Description
    RES SMD 30.1 OHM 0.01% 1/8W 0805
  • Delivery Services
30.1 Ohms ±0.01% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF0805TKW30R1
Series RNCF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 30.1 Ohms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)