RNCF1206BKC19K6
RNCF1206BKC19K6
RNCF1206BKC19K6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF1206BKC19K6
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/3W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
19.6 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF1206BKC19K6
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCF
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 19.6 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)