RNCF1210BTC402R
RNCF1210BTC402R
RNCF1210BTC402R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF1210BTC402R
  • Description
    RES SMD 402 OHM 0.1% 1/3W 1210
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
402 Ohms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF1210BTC402R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 402 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)