RNHT0603BTE60K4
RNHT0603BTE60K4
RNHT0603BTE60K4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNHT0603BTE60K4
  • Description
    RES AUTO, 60.4 KOHM, 0603, 0.1%,
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
60.4 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNHT0603BTE60K4
RoHS Status
Resistance 60.4 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)