RNHT0805BTE42K2
RNHT0805BTE42K2
RNHT0805BTE42K2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNHT0805BTE42K2
  • Description
    RES AUTO, 42.2 KOHM, 0805, 0.1%,
  • Delivery Services
42.2 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNHT0805BTE42K2
RoHS Status
Resistance 42.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)