RP10-4805SA-HC
Manufacturer
Recom PowerDescription
DC DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet
DatasheetPackage
6-DIP Module
Request for Quotation
RP10-4805SA-HC
lmages are for reference only.RP10-4805SA-HC
DC DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet6-DIP Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 36V - 75V Input
RP10-4805SA-HC
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | POWERLINE RP10-A (10W) |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Power (Watts) | 10 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Efficiency | 87% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Size / Dimension | 1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | - |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |