RP10-4815SE/N
RP10-4815SE/N
RP10-4815SE/N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP10-4815SE/N
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 10W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 36V - 75V Input
Quick Inquiry
RP10-4815SE/N
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP10-E (10W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 670mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Efficiency 85%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number RP10-4815
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP10-4815SE/M1 RP10-4815SE/M1-HC RP10-4815SE/N RP10-4815SE/N-HC
Part Number RP10-4815SE/M1 RP10-4815SE/M1-HC RP10-4815SE/N RP10-4815SE/N-HC
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 10W DC DC CONVERTER 15V 10W DC DC CONVERTER 15V 10W DC DC CONVERTER 15V 10W