RR0816P-3240-D-50A
RR0816P-3240-D-50A
RR0816P-3240-D-50A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR0816P-3240-D-50A
  • Description
    RES SMD 324 OHM 0.5% 1/16W 0603
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
324 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR0816P-3240-D-50A
Series RR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 324 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)