RR1220P-182-B-T5
RR1220P-182-B-T5
RR1220P-182-B-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RR1220P-182-B-T5
  • Description
    RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0805
  • Delivery Services
1.8 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
RR1220P-182-B-T5
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.8 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)