RSF1A-6R8-JTW
RSF1A-6R8-JTW
RSF1A-6R8-JTW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RSF1A-6R8-JTW
  • Description
    RES 6.8 OHM 5% 1W AXIAL
  • Delivery Services
6.8 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Oxide Film
Quick Inquiry
RSF1A-6R8-JTW
Series RSF
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 6.8 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.134" Dia x 0.354" L (3.40mm x 9.00mm)