RSF2B-362-JBW
RSF2B-362-JBW
RSF2B-362-JBW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RSF2B-362-JBW
  • Description
    RES 3.6K OHM 5% 3W AXIAL
  • Delivery Services
3.6 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Oxide Film
Quick Inquiry
RSF2B-362-JBW
Series RSF
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.6 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Oxide Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.213" Dia x 0.591" L (5.40mm x 15.00mm)