RTF16C3JR
RTF16C3JR
RTF16C3JR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RTF16C3JR
  • Description
    SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
  • Delivery Services
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Quick Inquiry
RTF16C3JR
Series RTF
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 100mA
Voltage Rating 5VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.236" (6.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.283" (7.20mm)
Mechanical Life 10,000 Cycles
Electrical Life 10,000 Cycles
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RTF16C3J RTF16C0A RTF16C0C RTF16C0J
Part Number RTF16C3J RTF16C0A RTF16C0C RTF16C0J
Manufacturer C&K C&K C&K C&K
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V