RU1608FR015CS
RU1608FR015CS
RU1608FR015CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RU1608FR015CS
  • Description
    RES 0.015 OHM 1% 1/4W 0603
  • Delivery Services
15 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RU1608FR015CS
Series RU
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 15 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)