RU42S-CR-A220
RU42S-CR-A220
RU42S-CR-A220
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RU42S-CR-A220
  • Manufacturer
    IDEC
  • Description
    RELAY 4PDT BIF 220-240VAC
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 220VAC Coil Socketable
Quick Inquiry
RU42S-CR-A220
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer IDEC
Series RU
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 220VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2500VA, 300W
Coil Current 3.6 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, RC Circuit
Termination Style Plug In, 14 Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 176 VAC
Must Release Voltage 66 VAC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 60°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 18.23 kOhms