RUW15SL12HC
RUW15SL12HC
RUW15SL12HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RUW15SL12HC
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 15W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 16V - 160V Input
Quick Inquiry
RUW15SL12HC
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series RUW15 (15W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 16V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 77.1%
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.79" H (50.8mm x 50.8mm x 20.0mm)
Base Product Number RUW15
Voltage - Isolation 5 kV