RV0805DR-07392KL
RV0805DR-07392KL
RV0805DR-07392KL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RV0805DR-07392KL
  • Description
    RES 392K OHM 0.5% 1/8W 0805
  • Delivery Services
392 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RV0805DR-07392KL
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 392 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)