RW1S0BAR050FET
RW1S0BAR050FET
RW1S0BAR050FET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RW1S0BAR050FET
  • Description
    RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
  • Delivery Services
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound
Quick Inquiry
RW1S0BAR050FET
Manufacturer Ohmite
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Ohmite
Series RW
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height - Seated (Max) 0.141" (3.58mm)
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD RES SMD 50M OHM 5% 1W J LEAD RES 0.05 OHM 5% 1W J LEAD