S-1122B42MC-L9BTFG
S-1122B42MC-L9BTFG
S-1122B42MC-L9BTFG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1122B42MC-L9BTFG
  • Description
    IC REG LINEAR 4.2V 150MA SOT23-5
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Quick Inquiry
S-1122B42MC-L9BTFG
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 80dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)