S-1131B53UA-N5MTFG
S-1131B53UA-N5MTFG
S-1131B53UA-N5MTFG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1131B53UA-N5MTFG
  • Description
    IC REG LINEAR 5.3V 300MA SOT89-3
  • Package
    TO-243AA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Quick Inquiry
S-1131B53UA-N5MTFG
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1131
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 100mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)