S-1133B23-U5T1U
S-1133B23-U5T1U
S-1133B23-U5T1U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1133B23-U5T1U
  • Description
    IC REG LINEAR 2.3V 300MA SOT89-5
  • Package
    SOT-89-5/6
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-5
Quick Inquiry
S-1133B23-U5T1U
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1133
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 100mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)