S-1142A50H-E6T2U
S-1142A50H-E6T2U
S-1142A50H-E6T2U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1142A50H-E6T2U
  • Description
    IC REG LINEAR 5V 200MA 6HSOP
  • Package
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP
Quick Inquiry
S-1142A50H-E6T2U
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1142A/BxxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2.5 µA
PSRR 40dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins