S-1170B31PD-OTQTFG
S-1170B31PD-OTQTFG
S-1170B31PD-OTQTFG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1170B31PD-OTQTFG
  • Manufacturer
    ABLIC Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 3.1V 800MA 6HSON
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 6-HSON (A) (2.9x2.8)
Quick Inquiry
S-1170B31PD-OTQTFG
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1170
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)