S-1170B37UC-OTWTFG
S-1170B37UC-OTWTFG
S-1170B37UC-OTWTFG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1170B37UC-OTWTFG
  • Description
    IC REG LINEAR 3.7V 800MA SOT89-5
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-89-5
Quick Inquiry
S-1170B37UC-OTWTFG
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)