S-1172B13-E6T1G
S-1172B13-E6T1G
S-1172B13-E6T1G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1172B13-E6T1G
  • Description
    IC REG LINEAR 1.3V 1A 6HSOP
  • Package
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-HSOP
Quick Inquiry
S-1172B13-E6T1G
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1172
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 300mA
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins