S-1200B42-I6T2G
S-1200B42-I6T2G
S-1200B42-I6T2G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-1200B42-I6T2G
  • Manufacturer
    ABLIC Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 4.2V 150MA SNT6A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Quick Inquiry
S-1200B42-I6T2G
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-1200
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.19V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)