S-13A1C33-U5T1U3
S-13A1C33-U5T1U3
S-13A1C33-U5T1U3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-13A1C33-U5T1U3
  • Description
    IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
  • Package
    SOT-89-5/6
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
Quick Inquiry
S-13A1C33-U5T1U3
Series S-13A1
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 300mA
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)