S-13R1B26-A4T2U3
S-13R1B26-A4T2U3
S-13R1B26-A4T2U3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-13R1B26-A4T2U3
  • Manufacturer
    ABLIC Inc.
  • Description
    IC REG LINEAR 2.6V 150MA HSNT4-B
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA HSNT-4-B
Quick Inquiry
S-13R1B26-A4T2U3
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-13R1
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)