S-19251C12H-M5T1U4
S-19251C12H-M5T1U4
S-19251C12H-M5T1U4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-19251C12H-M5T1U4
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Quick Inquiry
S-19251C12H-M5T1U4
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-19251
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.63V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 4.5 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)