S-19252A36H-A4T7U4
S-19252A36H-A4T7U4
S-19252A36H-A4T7U4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-19252A36H-A4T7U4
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA HSNT-4-B
Quick Inquiry
S-19252A36H-A4T7U4
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-19252
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.103V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 57 µA
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)