S-8354H25MC-JWKT2G
S-8354H25MC-JWKT2G
S-8354H25MC-JWKT2G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-8354H25MC-JWKT2G
  • Manufacturer
    ABLIC Inc.
  • Description
    IC REG BOOST 2.5V 300MA SOT23-5
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753
Quick Inquiry
S-8354H25MC-JWKT2G
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer ABLIC Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.9V
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA (Switch)
Frequency - Switching 250kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)