S-85S0PD28-I8T1U
S-85S0PD28-I8T1U
S-85S0PD28-I8T1U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S-85S0PD28-I8T1U
  • Manufacturer
    ABLIC Inc.
  • Description
    IC REG BUCK 2.8V 50MA SNT-8A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.8V 1 Output 50mA 8-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
S-85S0PD28-I8T1U
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer ABLIC Inc.
Series S-85S0P
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.2V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 50mA
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)