S1008R-122G
S1008R-122G
S1008R-122G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S1008R-122G
  • Description
    FIXED IND 1.2UH 625MA 290MOHM SM
  • Delivery Services
1.2 µH Shielded Inductor 625 mA 290mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
S1008R-122G
Material - Core Ferrite
Inductance 1.2 µH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 625 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 95MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)