S1812-472H
S1812-472H
S1812-472H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S1812-472H
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 471MA 900MOHM SM
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Inductor 471 mA 900mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
S1812-472H
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 471 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 50MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)