S2-100RJ1
Manufacturer
Riedon products by BournsDescription
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2615
Request for Quotation
S2-100RJ1
lmages are for reference only.S2-100RJ1
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2615
Delivery Services
100 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
S2-100RJ1
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.142" (3.60mm) |