S2-30R1F8
Manufacturer
Riedon products by BournsDescription
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2615
Datasheet
DatasheetPackage
2615 J-Lead
Request for Quotation
S2-30R1F8
lmages are for reference only.S2-30R1F8
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2615
Datasheet2615 J-Lead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
30.1 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
S2-30R1F8
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Riedon products by Bourns |
| Series | S |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 30.1 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Package / Case | 2615 J-Lead |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.142" (3.60mm) |