S3-499RF8
S3-499RF8
S3-499RF8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S3-499RF8
  • Manufacturer
    Riedon products by Bourns
  • Description
    RES SMD 499 OHM 1% 3W 6327
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6327 J-Lead
  • Delivery Services
499 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 6327 J-Lead Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Quick Inquiry
S3-499RF8
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Riedon products by Bourns
Series S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 499 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 6327 J-Lead
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)