SBS12PMHCTPC
SBS12PMHCTPC
SBS12PMHCTPC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SBS12PMHCTPC
  • Manufacturer
    Mallory Sonalert Products Inc.
  • Description
    BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 40 ~ 300mA 2.075kHz 95dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Quick Inquiry
SBS12PMHCTPC
Get the Price Now!
Specifications
Category Audio Products - Alarms-Buzzers-and Sirens -
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
Series SBS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Input Type DC
Voltage - Rated -
Voltage Range 9 ~ 12V
Frequency 2.075kHz
Technology Magnetic
Operating Mode Pin Selectable
Duration Variable
Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply 40 ~ 300mA
Port Location Top
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Approval Agency cUL, UL
Ratings Medical
Ingress Protection -
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max) 0.590" (14.99mm)