SCAP,PBLS-8.5/10.8
Manufacturer
Tecate GroupDescription
CAP 8.5F 10.8V UCAP PACK
Datasheet
DatasheetPackage
Module, Wire Leads
Request for Quotation
SCAP,PBLS-8.5/10.8
lmages are for reference only.SCAP,PBLS-8.5/10.8
CAP 8.5F 10.8V UCAP PACK
DatasheetModule, Wire Leads
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
8.5 F (EDLC) Supercapacitor 10.8 V Module, Wire Leads 140mOhm 1000 Hrs @ 65°C
SCAP,PBLS-8.5/10.8
| Category | Capacitors - Electric Double Layer Capacitors EDLC-Supercapacitors - |
| Manufacturer | Tecate Group |
| Series | PBLS |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 8.5 F |
| Tolerance | - |
| Voltage - Rated | 10.8 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | Wire Leads with Connector |
| Mounting Type | User Defined |
| Package / Case | Module, Wire Leads |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 2.047" L x 0.551" W (52.00mm x 14.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.087" (53.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |