SCE016XD3MP1B
SCE016XD3MP1B
SCE016XD3MP1B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCE016XD3MP1B
  • Manufacturer
    Mallory Sonalert Products Inc.
  • Description
    BUZZER PIEZO 42.98MM PNL MNT
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2.9kHz 95dB @ 6V, 61cm Panel Mount Terminal Block
Quick Inquiry
SCE016XD3MP1B
Get the Price Now!
Specifications
Category Audio Products - Alarms-Buzzers-and Sirens -
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
Series SCE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Input Type DC
Voltage - Rated -
Voltage Range 6 ~ 16V
Frequency 2.9kHz
Technology Piezo
Operating Mode Pulse, Medium
Duration 5 PPS
Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 6V, 61cm
Current - Supply 40mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency cUL, UL
Ratings -
Ingress Protection -
Mounting Type Panel Mount
Termination Terminal Block
Size / Dimension 1.692" Dia (42.98mm)
Height - Seated (Max) 1.511" (38.39mm)