SCE028LD2VC4S
SCE028LD2VC4S
SCE028LD2VC4S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCE028LD2VC4S
  • Description
    BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2kHz 85dB @ 16V, 61cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads
Quick Inquiry
SCE028LD2VC4S
Voltage - Rated -
Voltage Range 16 ~ 28V
Frequency 2kHz
Technology Piezo
Operating Mode Pulse, Slow
Duration 1 PPS
Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 16V, 61cm
Current - Supply 40mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency cUL, UL
Mounting Type Panel Mount
Termination Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads
Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max) 1.946" (49.43mm)