SCE028LD3MG3B
SCE028LD3MG3B
SCE028LD3MG3B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCE028LD3MG3B
  • Description
    BUZZER PIEZO 42.98MM PNL MNT
  • Delivery Services
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2.95kHz 75dB @ 16V, 61cm Panel Mount Terminal Block, Wire Leads
Quick Inquiry
SCE028LD3MG3B
Voltage - Rated -
Voltage Range 16 ~ 28V
Frequency 2.95kHz
Technology Piezo
Operating Mode Pin Selectable
Duration Variable
Sound Pressure Level (SPL) 75dB @ 16V, 61cm
Current - Supply 40mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency cUL, UL
Mounting Type Panel Mount
Termination Terminal Block, Wire Leads
Size / Dimension 1.692" Dia (42.98mm)
Height - Seated (Max) 1.511" (38.39mm)