SCRH124B-820
SCRH124B-820
SCRH124B-820
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SCRH124B-820
  • Description
    FIXED IND 82UH 1.44A 275MOHM SMD
  • Delivery Services
82 µH Shielded Inductor 1.44 A 275mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SCRH124B-820
Manufacturer Signal Transformer
Series SCRH124B
Material - Core -
Inductance 82 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.44 A
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 275mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)