Part Number
SCT3030ALHRC11
Manufacturer
Rohm SemiconductorDescription
SICFET N-CH 650V 70A TO247N
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3
In Stock
90,084 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SCT3030ALHRC11
lmages are for reference only.SCT3030ALHRC11
SICFET N-CH 650V 70A TO247N
DatasheetTO-247-3
90,084 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 650 V 70A (Tc) 262W Through Hole TO-247N
SCT3030ALHRC11

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 18V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39mOhm @ 27A, 18V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5.6V @ 13.3mA |
| Vgs (Max) | +22V, -4V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1526 pF @ 500 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 262W |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247N |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Base Product Number | SCT3030 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 104 nC @ 18 V |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SCT3030ALGC11 | SCT3030ARC14 | SCT3030ARC15 | SCT3030ARHRC15 |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor | Rohm Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | SICFET N-CH 650V 70A TO247N | SICFET N-CH 650V 70A TO247-4L | 650V, 70A, 4-PIN THD, TRENCH-STR | 650V, 70A, 4-PIN THD, TRENCH-STR |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |