Part Number
SD92305
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
5V,92W, SOD-923, 5 ESD PROTECTIO
Datasheet
DatasheetPackage
SOD-923
In Stock
14,659 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SD92305
lmages are for reference only.SD92305
5V,92W, SOD-923, 5 ESD PROTECTIO
DatasheetSOD-923
14,659 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

12.3V Clamp 7.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-923
SD92305

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 12.3V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 7.5A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 92W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | - |
| Capacitance @ Frequency | 40pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-923 |
| Supplier Device Package | SOD-923 |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SMA4F33A | SMCJ20A | SMBJ130A | SMBJ6.0CD-M3/I |
| Manufacturer | STMicroelectronics | Taiwan Semiconductor Corporation | MDD | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 33VWM 69.7VC SMAFLAT | TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC | TVS DIODE 130VWM 209VC SMB | TVS DIODE 6VWM 10.2VC DO214AA |
| Series | STMicroelectronics | Taiwan Semiconductor Corporation | MDD | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |