SDC36.TCT
SDC36.TCT
SDC36.TCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDC36.TCT
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    TVS DIODE 33VWM 45VC SOT23-3
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Delivery Services
45V Clamp 4A (1.2/50µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Quick Inquiry
SDC36.TCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Semtech Corporation
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (1.2/50µs)
Power - Peak Pulse 200W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 45pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)