SDCH1V6045-221M-R
SDCH1V6045-221M-R
SDCH1V6045-221M-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCH1V6045-221M-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    IND 220 UH 0.90A SMT
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
220 µH Shielded Inductor 460 mA 1.725Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SDCH1V6045-221M-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SDCH1V60
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 220 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 460 mA
Current - Saturation (Isat) 900mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.725Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SDCH1V6045-221M-R SDCH1V6045-100M-R SDCH1V6045-101M-R SDCH1V6045-102M-R
Part Number SDCH1V6045-221M-R SDCH1V6045-100M-R SDCH1V6045-101M-R SDCH1V6045-102M-R
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IND 220 UH 0.90A SMT IND 10 UH 4.50A SMT IND 100 UH 1.45A SMT IND 1000 UH0.45A SMT