SDCL0402H2N3CT01
SDCL0402H2N3CT01
SDCL0402H2N3CT01
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCL0402H2N3CT01
  • Manufacturer
    Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
  • Description
    FIXED IND 2.3NH 200MA 550MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    01005 (0402 Metric)
  • Delivery Services
2.3 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 550mOhm Max 01005 (0402 Metric)
Quick Inquiry
SDCL0402H2N3CT01
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Series SDCL0402H-01
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 2.3 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 200 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 7.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package 01005
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)