SDTC40R2W
Manufacturer
ChromeLEDDescription
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI RED 12SMD
Datasheet
DatasheetPackage
12-SMD, No Lead
Request for Quotation
SDTC40R2W
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 2V 20mA 0.512" H x 1.093" W x 0.148" D (13.00mm x 27.75mm x 3.75mm) 12-SMD, No Lead
SDTC40R2W
| Category | Optoelectronics - LED Character and Numeric - |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Number of Characters | 3 |
| Size / Dimension | 0.512" H x 1.093" W x 0.148" D (13.00mm x 27.75mm x 3.75mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 40mcd |
| Wavelength - Peak | 624nm |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |