SFN4D-DC16V
Manufacturer
Panasonic Electric WorksDescription
SFN SAFETY RELAY
Request for Quotation
SFN4D-DC16V
lmages are for reference only.SFN4D-DC16V
SFN SAFETY RELAY
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
SFN4D-DC16V
| Category | Relays - Safety Relays - |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Series | SFN4D |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 16VDC |
| Contact Form | 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) |
| Contact Rating (Current) | 8 A |
| Switching Voltage | 500VAC, 500VDC - Max |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 4 VDC |
| Operate Time | 23 ms |
| Release Time | 23 ms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 92°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au) |
| Coil Current | 24.4 mA |
| Coil Power | 390mW |
| Coil Resistance | 656 Ohms |